Juta - 10 powodów, i to dobrych
W pierwszej połowie XIX wieku w szkockim mieście Dundee rozpoczęto maszynową obróbkę tego obiecującego surowca. Juta stała się światowym, ważnym ekonomicznie dostawcą włókien. Zaledwie 50 lat później (około 1900 roku) jej uprawy osiągnęły powierzchnię około 1 miliona hektarów.
1. naturalna i w 100% biodegradowalna.
Juta jest jednym z „surowców odnawialnych”. Po czteromiesięcznej fazie wzrostu roślina jest gotowa do zbioru. Jej uprawa jest wolna od nawozów i pestycydów. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa produkty te są całkowicie biodegradowalne.
2. Naturalne włókna są bardzo trwałe i generalnie nie wymagają konserwacji.
Jako materiał naturalny, juta sama w sobie ma długą żywotność i okazuje się niezwykle odporna na zużycie. Charakteryzuje się wyjątkową trwałością, jest bardzo wytrzymała, sprężysta i odporna na rozdarcia. Przy odrobinie pielęgnacji może służyć przez lata.
3. Juta zawsze lśni naturalną elegancją.
Ze względu na swój błyszczący wygląd, często określany jako „złote włókno”, juta okazuje się być niedrogą dekoracją do każdego wnętrza. Dzięki różnym wzorom, niuansom kolorystycznym i lekkiej fakturze można przekształcić pokoje w natychmiastowe przyciąganie wzroku z rustykalnym akcentem.
4 „Gdzie teraz powinien znaleźć się dywan?”
Juta pasuje wszędzie. Ziemiste kolory i charakterystyczna tekstura wspaniale komponują się z szeroką gamą stylów wnętrz, zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Do wyboru jest szeroka gama kształtów, rozmiarów, kolorów i wzorów.
Juta zapewnia spokój i ciszę w sypialni. Rano jej faktura pobudza stopy, a wieczorem jej wygląd tworzy przytulną atmosferę.
W salonie i jadalni solidne naturalne włókno jest ciepłe i stylowe; idealny gospodarz dla przyjaciół i rodziny.
W pokoju dziecięcym, jego trwałość sprawia, że jest to idealny plac zabaw dla dzieci w każdym wieku. Dywaniki wytrzymują wiele i są wolne od szkodliwych substancji chemicznych. Inspirująca tekstura pobudza również zmysły.
Materiał ten jest również dobrym wyborem do biura, jeśli chcesz stworzyć uspokajającą, sprzyjającą koncentracji atmosferę w swoim środowisku pracy. Naturalne kolory i tekstury promują przyjemny, zrelaksowany i profesjonalny wygląd.
5. Fani spędzania czasu na świeżym powietrzu pokochają ich teksturę.
Dywany z juty są antystatyczne i przyjazne dla skóry, a przy tym nie ukrywają swojej natury. Ci, którzy lubią chodzić boso, będą cieszyć się uczuciem przyjemnej akupresury. Łagodzi to również napięcie w podeszwach stóp spowodowane ciągłym noszeniem szerokiej gamy obuwia.
6. Juta oferuje wysoki poziom komfortu, zarówno latem, jak i zimą.
Dywany z juty są przyjemnie chłodne w gorących miesiącach letnich. Ich pleciony wzór zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Z kolei zimą ciepło jest utrzymywane w pomieszczeniu pomimo zimnej podłogi. Nadaje to każdemu wnętrzu przyjemną temperaturę i przytulność.
7. Włókna utrzymują wilgotność pod kontrolą.
Zbyt suche powietrze podrażnia skórę, oczy i drogi oddechowe, podczas gdy wilgotne powietrze może powodować uczucie ucisku. Jako materiał higroskopijny, juta jest w stanie wchłaniać i uwalniać wilgoć. Zrównoważony poziom wilgoci hamuje rozwój pleśni i roztoczy, co jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na alergie lub choroby układu oddechowego.
8. Juta ma właściwości dźwiękochłonne.
Tkaniny naszych dywanów są gęste i mają naturalną grubość, która pomaga pochłaniać fale dźwiękowe. Pomaga to obniżyć poziom hałasu w pomieszczeniu poprzez zminimalizowanie echa i rezonansów. Ta cecha ma szczególnie pozytywny wpływ w blokach mieszkalnych, na twardych wykładzinach podłogowych oraz w pomieszczeniach, w których ważna jest koncentracja lub relaks.
9. Dywany są atrakcyjną cenowo alternatywą.
W porównaniu z wełną lub jedwabiem, juta jest stosunkowo niedrogim materiałem. Dzięki temu jest to opcja przystępna cenowo. Pod względem wielkości produkcji i różnorodności zastosowań roślina ta ustępuje jedynie bawełnie. Dlatego też można ją znaleźć w szerokim zakresie kategorii cenowych.
10 Juta przyczynia się do zachowania rzemiosła i tradycji.
Produkty często pochodzą ze społeczności, w których rękodzieło jest głównym źródłem dochodu. Kupujący wspierają lokalną gospodarkę i przyczyniają się do poprawy warunków życia. Co więcej, tradycyjne, uświęcone tradycją metody produkcji są często bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska niż masowo produkowane alternatywy.