Loading...

Filtr dywanów



document.querySelectorAll("article.product").forEach(function(t){let e=t.querySelectorAll(".variation-item"),a=t.querySelectorAll(".product-list-item");e.length>0&&e.forEach(function(t){t.addEventListener("click",function(){e.forEach(function(e){e.dataset.id===t.dataset.id?e.classList.add("active"):e.classList.remove("active")}),a.forEach(function(e){e.dataset.id===t.dataset.id?e.classList.add("active"):e.classList.remove("active")})})})});

Dywany Keshan - Idealny dodatek do każdego stylu życia

Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji dywanów Keshan jest wełna, ale używany jest również jedwab. Gęstość węzłów może wynosić od 90 000 do 500 000 węzłów na metr kwadratowy, asymetrycznie wiązanych we wzory z centralnym medalionem. Ten element determinuje projekt. Istnieją również bardzo różne wzory dywanów Keshan w kwiecistych kształtach lub jako motywy niszowe. Kluczową cechą tych dywanów jest jednolita kolorystyka czerwieni, błękitu i beżu w ciemniejszych odcieniach. Dzięki temu dywany wyglądają subtelnie. Charakterystyczne są również dwie nitki wątku pomiędzy rzędami supełków oraz wyjątkowo wysoka jakość wykonania. Oznacza to, że dywany z Keshan (lub Kashan) to prawdziwy perski, który dobrze komponuje się z klasycznie-rustykalnym, ale również bardzo dobrze współgra z nowoczesnymi meblami.

Wrażenia z Keshan

Od wieków perskie miasto Keshan słynie z perskich dywanów , które obecnie znane są z doskonałego stosunku jakości do ceny. W Keshan istnieje jedna z najdłuższych tradycji tkania wszystkich dywanów orientalnych. Udowodniono, że orientalny dywan Keshan istniał od XVI wieku, a podczas wykopalisk znaleziono nawet pozostałości dywanów z czasów przedchrześcijańskich. Od lat 50. te perskie dywany są bardzo popularne w Niemczech i całej Europie, co wynika głównie z ich kolorystyki oraz trwałości i długowieczności. Dobrze zachowane starsze dywany z Keshan często osiągają bardzo wysokie ceny.

Jak już wspomniano, irańskie miasto Keshan, niedaleko Teheranu i Isfahanu, jest również znane jako Kashan i inne pisownie. To starożytne perskie miasto, które słynie z ręcznie tkanych dywanów na światowym poziomie. Dywany Keshan spełniają zatem najwyższe standardy i pochodzą z najlepszego tradycyjnego rzemiosła. Doceniają to również muzea: jednym z najsłynniejszych dywanów perskich jest dywan Ardebil, który jest obecnie wystawiany w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Mówi się, że pochodzi z Keshan. Miasto było ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku w Imperium Perskim. Po tym, jak handel stracił na znaczeniu, mieszkańcy w coraz większym stopniu polegali na swoich ręcznie tkanych dywanach Keshan jako na przeboju eksportowym, co nie zmieniło się do dziś. 

W mieście są niezliczone manufaktury, w których tkana jest najlepsza wełna, a czasem jedwab. Produkcja dywanów w Keshan również musiała zmagać się z okresowymi kryzysami, ale w latach 20. XXI wieku znajduje się w doskonałej sytuacji. Znawcy branży bardzo cenią sobie dywany Keshan, kolekcjonerzy płacą niekiedy niewiarygodne sumy za modele historyczne. To z kolei świadczy o długowieczności tych dywanów, trwającej wiele dziesięcioleci, a nawet stuleci. U nas znajdziesz prawdziwe orientalne dywany Keshan. Musimy przestrzec przed imitacjami z Indii, ponieważ ich jakość nie dorównuje oryginałom.

Wniosek

Zanurz się w świecie dywanów Keshan i odkryj sztukę Orientu. Każdy wzór przypomina obraz i jest niepowtarzalny sam w sobie. Wzór jest najważniejszą cechą dywanu Keshan, łączy w sobie tradycję prowincji wiązania i pasję tkania. Dywan z Orientu ucieleśnia zatem duszę tkacza oraz normy i wartości prowincji. Tkacz spędza na jednym okazie nawet cztery lata. 

Tkacze otrzymują typowy dla prowincji szablon projektu, którego używają jako przewodnika. Ten szablon projektu jest zwykle używany tylko raz, a następnie zmieniany. Na wsi koczownicy z kolei wykonują koczownicze dywany bez szablonu, ale wzory sąsiednich wiosek są podobne. W takich przypadkach dywany mają podobny kolor i wzór.

$(window).on('load',function () { const $btnReadMore = $('.description-section .read-more'); const $categoryDescription = $('.description-section'); $btnReadMore.on('click', function() { $categoryDescription.toggleClass('read-mode'); if ($categoryDescription.hasClass('read-mode')) { $btnReadMore.text("Ukryj"); } else { $btnReadMore.text("Czytaj więcej..."); } }); });